K zamyšlení

Třebušín je malebná vesnička na úpatí hory Kalich, obklopena úrodnými poli, loukami, ovocnými sady, zelenými lesy, ze kterých vyčnívají vrcholy hor  Trojhora, Panna a Sedlo.  Naše domy, zahrady stojí v krásné krajině, která může vyprávět o nejrůznějších dobách naší historie. Ale co mi lidé, kteří tu bydlíme v našich příbytcích? Máme vůbec chvilku se zastavit a podívat se na tu krásu kolem nás?

Společenský život na vesnici se začíná vytrácet.  Pro mnohé z nás je to přes týden noclehárna na čerstvém vzduchu, když konečně přijde víkend, tak se snažíme zvelebovat své příbytky a zahrádky.  Život nám všem utíká jako voda, a naše děti na vsi nechtějí zůstávat a odcházejí, protože ztrácejí vztah s krajinou, z obcí a především s obyvateli obce. Kam se poděli dolíčky na cvrnkání kuliček, namalovaný skákací panák na cestě, zpěv a hudba při sousedském posezení, trumfování a přátelské soutěžení například o dobře naložené zelí, nebo nejchutnější koláče. Ve všech pádech se skloňuje: „že čas jsou peníze“.  Ano, bez nich skutečně žít nejde.  Ale zkusme si ty každodenní starosti, práci a spěch alespoň občas zpříjemnit prožitým zážitkem. Zážitky a vzpomínky se nedají vyvážit žádnými penězi a ke stáru to bude naše skutečné bohatství.

V dnešní uspěchané době mnoho z nás utrhává svůj volný čas pro sebe a svou rodinu. Na různé výtvarné a kulturní akce se musí dojíždět do nedalekých Litoměřic, nebo okolních městeček.  Což nás stojí další volný čas. Své sousedy mnohdy neznáme, ani nevíme, kdo s námi žije v jedné vesnici.

To nás vedlo k zamyšlení.

 

 Sešli jsme se tři přistěhovalci, kteří máme výtvarné nadání a poznáváme v naší obci postupně zajímavé a různorodě nadané spoluobčany, kteří se rádi rozdělí o své vědomosti a nadání. Byl to prvotní impuls. Na sklonku léta 2011 jsme se odhodlali založit občanské sdružení, abychom mohli pro nás obyvatele Třebušína pořádat různé společenské akce, výtvarné dílny a různá zajímavá setkání. Obec nám nabídla prostor předsálí kinosálu v místní budově ZŠ.

Vítáme mezi sebou úplně každého, takového nebo makového. Děti, rodiče s dětmi, maminky na mateřské dovolené, mládež, dospělé, naše babičky a dědečky - naše vážené seniory.

Nechce se vám nic tvořit a je vám doma smutno? Také vás rádi uvítáme. Tvoření není podmínkou, můžete mezi námi jen posedět, pohovořit a možná právě vy, budete mít báječné nápady a podměty.

Těšíme se na vás.  PRO Třebušín.